Miejskie Centrum Dialogu
login: hasło: login
Jeżeli nie masz konta to zarejestruj się
Strona głównaAktualnościMultimediaForumO CentrumKontakt
Strona główna
Strona główna next Konsultacje projektu parku Reduta

Konsultacje projektu parku Reduta

AA

2015.10.27 14:40

Od początku listopada do 10 grudnia 2015 r. trwały konsultacje dotyczące projektu parku Reduta.

Koncepcja parku pełniącego funkcje edukacyjne z funkcjami wypoczynkowymi brzmi dość nietypowo. Jednak ten pomysł, dzięki zaangażowaniu władz miasta oraz mieszkańców, ma szanse stać się rzeczywistością. W dzielnicy Prądnik Czerwony powstanie bowiem pierwszy w Krakowie park edukacyjny.

Park Reduta ulokowany będzie pomiędzy Prądnikiem Czerwonym a Mistrzejowicami. Obecnie w pobliżu powstają nowe osiedla mieszkaniowe, więc liczba potencjalnych użytkowników parku wzrasta. Będzie przylegał on bezpośrednio do planowanego systemu parków rzecznych – Potok Sudoł Dominikański i będzie się płynnie w niego wpisywał, współtworząc zieloną wstęgę pomiędzy miejskimi zabudowaniami. W okolicy znajdują się również fragmenty Twierdzy Kraków, a na terenie samego parku XIX-wieczny szaniec obronny.

W sąsiedztwie szańca na blisko 8 hektarach terenu mogą pojawić się rzędy grządek, rośliny uprawne i bylinowe, dziki ogród, jadalne kwiaty, zagroda. Reduta nie będzie tylko miejscem relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Nowy park to przede wszystkim centrum regionu służące budowaniu świadomości ekologicznej i przyrodniczej nie tylko u dzieci. Park kultur regionu to nie tylko alejki i ławki to także miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli poznać lokalne gatunki roślin a może także zwierząt, nauczyć się m.in. procesu kompostowania i uprawy warzyw oraz dowiedzieć się jak segregować odpady, poznać lokalne tradycje przyrodnicze, poszerzając wiedzę nt. ekologicznego życia i kultury regionu.

W procesie planowania kluczowy udział mieli mieszkańcy. To oni opracowali propozycje zagospodarowania parku odpowiadające ich realnym potrzebom. Inicjatywa zakładała bowiem cykl warsztatów projektowych prowadzonych pod okiem doświadczonych architektów. Ostateczne rozwiązanie zostały wybrane drogą głosowania internetowego spośród propozycji wypracowanych podczas warsztatów.

Funkcje edukacyjne Parku Reduta mają również zostać uzupełnione o miejsce, gdzie lokalni wystawcy będą mogli zaprezentować swoje naturalne wyroby, gdzie mogłyby odbywać się warsztaty i spotkania. W ten sposób mieszkańcy będą mogli zapoznać się z kulturą regionu, ale również posmakować kuchni i lokalnych specjałów. Utworzenie takiego miejsca zamieni zwykły park w jedyne w swoim rodzaju żywe centrum kultury regionu.

W ramach konsultacji przeprowadzone zostały dwa spotkania informacyjne oraz cztery spotkania warsztatowe. Udziału w warsztatach mogły również brać dzieci, dla których przygotowano program zabaw i animacji.


Harmonogram spotkań informacyjnych

- środa, 4 listopada 2015 r., godz. 18.00, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Św. Wojciecha, ul. Strzelców 5;

- czwartek, 5 listopada 2015 r., godz. 18.00, Szkoła Podstawowa nr 130 im Jana Brzechwy, os. Oświecenia 30.


Harmonogram warsztatów

- sobota, 7 listopada 2015 r., godz. 10.00-13.00, Szkoła Podstawowa nr 130 im Jana Brzechwy, os. Oświecenia 30;

- sobota, 14 listopada 2015 r., godz. 10.00-13.00, Szkoła Podstawowa nr 130 im Jana Brzechwy, os. Oświecenia 30;

- sobota, 21 listopada 2015 r., godz. 10.00-13.00, Szkoła Podstawowa nr 130 im Jana Brzechwy, os. Oświecenia 30;

- sobota, 28 listopada 2015 r., godz. 10.00-13.00, Szkoła Podstawowa nr 130 im Jana Brzechwy, os. Oświecenia 30.

Na ostatnich warsztatach, 28 listopada, każda z grup przygotowujących swoje projekty miała 6 minut, żeby zaprezentować efekty swoich działań. Od 4 do 10 grudnia każdy z mieszkańców mógł zagłosować na wybrany projekt za pośrednictwem Internetu pod adresem www.krakow.pl/parkreduta/glosowanie .

Głosowanie trwało tydzień, a jego wyniki zostały zaprezentowane w piątek, 11 grudnia 2015 r., o godz. 18.00 w Multikinie (sala nr 3).

Za realizację nowego Parku Reduta odpowiedzialny jest Zarząd Zieleni Miejskiej, a całość sfinansuje miasto. Warsztaty projektowe przeprowadzia doświadczona w projektach partycypacyjnych Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Szczegółowy projekt parku zostanie opracowany w 2016 r., a realizację zaplanowano na 2017 rok. Park Reduta będzie pierwszym miejskim parkiem zrealizowanym we współpracy z mieszkańcami miasta w formule projektowania partycypacyjnego.

Wiecej o projekcie przeczytacie tutaj.


Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 r.

jeśli masz pytania dotyczące tego projektu, wypowiedź się: wyślij zapytanie
Pliki do pobrania
Plakat konsultacyjny
Komentarze
Aby dodać komentarz musisz się zalogować